Пошук

Календар

Архів записівХВПУСД
 Четвер, 26.04.2018, 11:43
  
Головна » Статті » Досвід викладачів » Досвід викладачів

«Мої педагогічні родзинки». Копитова Дар’я Володимирівна. Частина І
«МОЇ ПЕДАГОГІЧНІ РОДЗИНКИ»
ВИКЛАДАЧ ХІМІЇ
КОПИТОВА ДАР’Я ВОЛОДИМИРІВНА
 
Сценарій позакласного заходу «Спирт – друг чи ворог?»
 
Мета заходу: сформувати уявлення про шкідливу дію алкоголю на організм людини з точки зору хімії; розвивати емоційно-оцінне відношення до набутих знань за допомогою засобів комп'ютерної техніки; попередити про небезпеку звикання організму людини до алкоголю і виникнення захворювання – алкоголізм, через аксиологічний підхід до даного питання показати важливість відповідального відношення до свого здоров'я і здоров'я власних дітей.
 
Форма проведення: бесіда
 
Методи та прийоми: випереджаюче завдання – учнівське повідомлення, анонімне анкетування, проблемні запитання, хімічний дослід, презентація «Спирт – друг чи ворог?»
 
Основні терміни і поняття: спирти, етиловий спирт, алкогольдегідрогеназа
 
 Міжпредметні зв’язки: Фізика «Дослідження фізиків», Біологія «Шкідливі звички», Захист Вітчизни «Шкідливий вплив хімічних речовин на організм людини», Історія «Велика Вітчизняна війна»
 
Методична мета: створення умов для розвитку пізнавального інтересу учнів до предмету хімії через професійну компетентність викладача та аксиологічний підхід до висвітлення проблеми.
 
Наочність: підручники «Хімія. 11 клас» (автор О.Буринська), періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, слайдові презентація «Спирт – друг чи ворог?», аркуші-пам’ятки.
 
Технічні засоби навчання: мультимедійна система
 
Хід заходу
 
 І. Організаційний етап
Привітання. Перевірка присутніх та готовності до сприйняття.
 
ІІ. Вступна частина
 Вчитель Здоров'я найбільше особисте надбання кожної людини. Людський організм володіє великими можливостями для збереження і підтримки здоров'я, але ці можливості не безмежні. Якщо шкідливий чинник діє з раннього віку і систематично, то стан організму незмінно починає погіршуватися, і виникає хвороба. Як ви вважаєте, які чинники діють шкідливо на організм людини? Одним з таких чинників є алкоголь. Саме про нього і піде сьогодні мова. Тема нашої бесіди «Спирт – друг чи ворог?» Давайте проведемо анонімне анкетування. Запитання ви бачите на екрані: Чи приймали ви алкогольні напої? Якщо так, то перерахуйте які саме? Де і з якою метою? Як ви вважаєте чи є шкідливим алкоголь для організму людини? Відповідь надайте у відсотках (max=100%) Ці аркуші залиште у себе до кінця бесіди. Ми розглянемо такі питання: Історичний аспект використання алкоголю. Механізм дії алкоголю на організм людини. Вплив спирту на організм людини.
 
 ІІІ. Основна частина
ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ ВИКОРИСТАННЯ АЛКОГОЛЮ
1 учень
Медицина 300 років використовувала алкоголь як наркотик при операціях і під час Великої Вітчизняної війни у білоруських партизан не було жодних медикаментів і вони використовували самогон як наркотик у госпіталі при операції, пораненому натщесреце давали випивати 3 стакани самогону і він впадав у стан наркозу – втрата больової чутливості – різали, зашивали і хворий нічого не відчував. Але три стакани самогону – наркоз натщесерце, а чотири стакани – це смерть. Вчитель Чому відмовилися від алкоголю, як наркотика в медицині? Очікувана відповдьі: алкоголь – шкідливий для організму людини. У нього дуже вузька наркотична широта: людина п'є - п'є боляче-боляче, ще випив – деякі відразу вмирають (проскокують неболяче) відразу летальний результат.
 МЕХАНІЗМ ДІЇ АЛКОГОЛЮ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
Вчитель Немає у людини жодного органу, який би не руйнувався алкоголем. Але найсильніші зміни і в найпершу чергу настають у головному мозку людини. Чому? Очікувана відповідь: алкоголь всмоктується у кров та розноситься по всьому організмові. Тому що саме там ця отрута має властивість накопичуватися. Кухоль пива, стакан вина прийняті усередину, спирт, що в них міститься всмоктується в кров, з кровотоком йде в мозок і у людини починається процес інтенсивного руйнування кори головного мозку. І механізм цього руйнування давним-давно відомий. У 1961 році три американські вчені-фізики: Найслі, Маскау і Пенінгтон сиділи і роздивлялися в довгофокусний мікроскоп людське око. Вони через зіницю сфокусувалися на найдрібніших судинах сітківки очей, збоку дали підсвічування і фізикам вперше в історії науки вдалося заглянути в середину судини людини і побачити як по судині тече кров. Що ж побачили фізики?
 2 учень
Вони побачили стінки судини і червоні, білі кров'яні тільця, все це текло, все знімали на плівку. У один із понеділків фізики посадили чергового клієнта, глянули йому в око і ахнули. У людини по крові гуляли тромби, згустки, склейки еритроцитів, червоних кров'яних тілець. Причому в цих склеюваннях вони налічували по 5, 10, 40, 400, до тисячі штук. Вони їх образно назвали виноградні грони. Фізики перелякалися, а людина сидить, наче нічого. В другого, третього нормально, а в четвертого знову тромби. Почали з'ясовувати і з'ясували. Ці двоє напередодні пили. Тут же фізики зробили варварський експеримент. Тверезій людині, в якої було все нормально дали кухоль пива. Він цей кухоль пива випив. І через п'ятнадцять хвилин в крові колишньої тверезої людини побігли ось такі алкогольні склеювання еритроцитів. Фізики вирішили, що вони зробили найбільше наукове відкриття. Безпосередньо довели, що не лише в пробірці алкоголь згортає кров. Вчитель До речі в дев'ятому класі середньої школи вчитель біології повинен був на уроці показати вам дослід дії алкоголю на кров. Цей дослід, полягає в наступному. У пробірку наливається вода і до неї додається декілька крапель крові. Тут же в цю пробірку додається декілька крапель горілки і прямо на очах кров згортається пластівцями. Отже, як виявилось, не лише в пробірці, але і в судинах алкоголь згортає кров. Але на всяк випадок фізики полізли в медичну літературу і з подивом виявили, що медицина триста років діагностує алкоголь як наркотичну протоплазматичну отруту. Потрапляючи в кров він ушкоджує еритроцити, знімає з них слабкий негативний заряд. І вони замість того, щоб відштовхуватися, починають злипатися. Але для великих судин в руці, в нозі це склеювання може особливій небезпеки і не представляє. Ну хіба що у людей, які довгі роки вживають алкоголь характерний колір обличчя і носа.
3 учень
 У людини у носі дуже багато дрібних судин, які розгалуджуються. І коли до місця розгалуження судини підходить алкогольне склеювання еритроцитів, воно його закупорює, судина роздувається, відмирає і такого синьо фіолетового кольору ніс набуває. Але в голові у всіх, у тому числі у дітей, яких ради забави отруюють алкоголем, ситуація відбувається абсолютно однаково. Мозок людини складається з п'ятнадцяти мільярдів нервових клітин нейронів, і кожну нервову клітину - нейрон живить кров'ю свій мікрокаппіляр. Мікрокаппіляр настільки тоненький, що для нормального живлення даного нейрона еритроцити можуть протискуватися лише в один ряд. І ось коли до місця розгалудження мікрокаппіляра підходить алкогольне склеювання еритроцитів, воно його закупорює, минає 7-9 хвилин і чергова мозкова клітина нейрон у людини безповоротно назавжди гине. Вчитель Після кожної так званого помірного вживання у людини в голові з'являється нове кладовище загиблих нервових клітин нейронів. І коли лікарі роблять розтин будь-якої, так званої помірно п'ючої людини, яка потрапила під колеса автомобіля. Розкривають череп, у всіх бачать однакову картину, зморщений мозок, мозок менший в об'ємі, і вся поверхня кори в мікрорубцях, мікровиразках випадах структур. Це все ділянки мозку зруйновані алкоголем. Коли ж лікарі розкривають алкоголіків загиблих від алкогольних отруєнь, вони дивуються не з того як зруйнований мозок, вони дивуються як з таким мозком людина могла продовжувати жити. Таким чином алкоголь – це найпотужніша зброя щоб позбавити людину розуму. Чому людина від алкоголю дуріє? Очікувана відповідь: відбуваються порушення у головному мозку людини. 4 учень Людина вживає алкоголь. Пиво, вино, горілка все одно. Спирт всмоктується в кров, ушкоджує, склеює еритроцити, ці склеювання з кровотоком йдуть в мозок, закупорюють клітини мозку, клітини мозку починають киснево голодувати, клітини мозку починають в масовому порядку гинути, нормальна робота кори головного мозку порушується, і людина тому дуріє. Причому процес алкогольного сп’яніння протікає по різному. В одних в першу чергу руйнується потилична частина мозку, вестибулярний апарат. Цих коливає при ходінні. В других руйнується етичний центр, про цих говорять, це він п'яний зробив, тверезий би ніколи. Людина під дією алкоголю стає божевільною, у нього клітини, які відповідають за поведінку вбиваються алкоголем. В третіх руйнується пам'ять. Медицина знає тисячі випадків. Коли на ранок п'яниця не може пригадати, де був, що робив, з ким пив. У нього там замість цих клітин, які повинні були запам'ятати вчорашній день, рубець в палець завтовшки.
Вчитель Що ж відбувається з цими убитими клітинами? Очікувана відповідь: Відбувається руйнування клітин. Це клітини – тканина людини а саме – нервова тканина, температура під черепом 36 градусів, ці убиті клітини починають загнивати і розкладатися. Ось ці гниючі клітини мозку і є причина головного болю з похмілля у п'яниці. Але щоб ці гниючі клітини не отруїли мозок зовсім організм вимушений закачувати під череп величезну кількість рідини. Ось ця рідина і давить з ранку кліщами голову п'яниці. Ось ця рідина розчиняє загиблі клітини, і на ранок через сечостатеву систему зливає їх в міську каналізацію. Які є ще механізми руйнування організму за допомогою алкоголю? Очікувана відповідь: Руйнування спиртом клітинної оболонки. Існує прямий механізм руйнування клітин. Всі ви знаєте, що етиловий спирт (алкоголь) є універсальним розчинником. Але особливо добре спирт розчиняє жири. Але ж оболонки клітин людини складаються з жирових молекул. І ось людина вживає алкоголь. Пиво, вино, горілка різниці немає. Молекула спирту підходить до молекули жиру. Взаємодіє і вибиває. Клітина пошкоджена. Ось саме через це алкогольне пошкодження клітини всередину до неї може потрапити погана екологія, може потрапити хімія, шлаки, іншу молекулу алкоголю може затягнути, а тут ядро, хромосоми. В результаті алкоголь дану клітину може убити зовсім. Є у людини клітини, які потрібно дуже і дуже сильно пошкодувати. Це так звані статеві клітини. Це клітини із яких можуть бути зачаті і народиться діти. Якщо не дай Бог таку клітину пошкодить алкоголь. То ви отримаєте ось таких дітей. Це батьківський алкоголь. Чи існує для людини безпечна доза алкоголю? Очікувана відповідь: Для людини не існує безпечної дози алкоголю! Виникає питання - Ось тисячі років п'ють французи, чому не спилися французи? Чому не спилися італійці, чому не спилися євреї, чому не спилися грузини, вірмени, Молдавія, Ну ті хто цю отруту виробляють і продають. Очікувана відповідь: в організмі виробляється спеціальний фермент – алкогольдегідрогеназа. Під цим як не дивно теж є дуже серйозна наука.
5 учень
У організмі кожної людини виробляється спеціальний фермент, який називається алкогольдігидрогеназа. Цей фермент покликаний нейтралізувати якісь випадкові дози алкоголю, які попали в організм. Так от ця алкогольдігидрогеназа дуже успішно і у великих кількостях виробляється у всіх південних народів, які тисячоліттями в їжу вживають виноград. Вони їдять виноград, він у них в шлунково-кишковому тракті бродить, виробляється алкоголь і виробляється фермент, який цей алкоголь нейтралізує. У північних народів, а ми українці північний народ, алкогольдігидрогеназа не виробляється практично зовсім. Ось чому нещасному чукчі, ханту, якутові, їм п'ять разів наливають по сто грам, на шостий раз вони вже всі алкоголіки. У них взагалі в організмі немає цього ферменту. І ось чому наші лікарі сто років тому виявили дивну і страшну для нас закономірність. При пониженні середньорічної температури на п'ять градусів, смертність від алкоголю зростає вдесятеро.
Категорія: Досвід викладачів | Додав: Admin (09.11.2010)
Переглядів: 1129 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]


Категорії розділу

Досвід викладачів [19]
Досвід викладачів

Валюта


Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2018 |